Disková vazba

Co je to disková vazba?

Disková vazba je set koleček neboli disků, které mají po svém obvodu zvýšený okraj. Perforace listů pro tyto disky má tvar houbičky. Disky do těchto houbiček zapadají tak akorát, aby se s nimi snadno manipulovalo a zároveň nevypadávaly.

 

DSC00589_800x533

K čemu je disková vazba dobrá?

Naším hlavním cílem je flexibilita a personalizace. Díky diskové vazbě si můžete obsah diáře či zápisníku tvořit podle vlastních potřeb. Kromě toho, že si můžete jednotlivé stránky přesouvat podle toho, jak se vám to právě hodí, můžete si také archivovat nepotřebné poznámky do jiného notesu. Určitě také oceníte, že si nemusíte každý rok kupovat úplně nový diář. Stačí si dokoupit kalendárium na následující rok a to do diáře pouze doplnit. Rozhodnete-li se během roku, že vás přestal obal vašeho diáře bavit, není nic jednoduššího než si vybrat jiný, a obal u diáře vyměnit.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody diskové vazby?

O hlavních výhodách jsme mluvili v předchozím odstavci. Další věcí, kterou ale považujeme za výhodu této vazby, je její netradiční vzhled a jednoduchost. Oproti známějšímu systému karis bloků nezabírá tolik místa uvnitř diáře a víceméně nehrozí její poničení. Někteří uživatelé ale zmiňují, že se jim v blízkosti disků špatně píše a někomu se narozdíl od nás hřbet tvořený disky vzhledově nelíbí nebo je pro ně zbytečně masivní.

 

DSC00664_800x533

Jak listy přesouvat?

Listy se nejlépe vyndavají uchopením stránky za horní hranu a tahem vzhůru a k sobě. Pohybem do strany byste list vytrhli a poškodili. Můžete vyjímat i více stránek najednou, ale pokud je chcete dále používat, doporučujeme jich vyjímat najednou maximálně pět.

 

Vkládání listů je stejně jednoduché. List přiložíte k diskům a prsty jemně papír ke každému disku postupně nacvaknete. Listy se lépe vkládají na té straně, kde je méně stránek. Vkládat listy můžete až po osmi najednou.

 

 

Video ale vydá za tisíc slov:
Diář na míru

Díky diskové vazbě si můžete diář vytvořit absolutně podle sebe a sestavit si ho z jednotlivých komponentů. Pokud se tedy chystáte využít plný potenciál diskové vazby a sestavit si diář na míru, v TOMTO článku najdete návod jak na to i další video, jak s disky pracovat.

 

DSC00600_800x533

Zajímavosti ze světa

Přestože u nás disková vazba není příliš rozšířená, ve světě ji využívají i velké papírnické společnosti. Obecně ji na internetu můžete najít pod pojmem “discbound”, ale některé firmy pro ně mají vlastní pojmenování. Diskovou vazbu můžete najít například u firem Staples (arc binding), Levenger (circa binding), Atoma, Happy Planner nebo také planner Marthy Stewart ;-)

 

Zajímavosti z “naší kuchyně”

Vzhledem k malému rozšíření této vazby u nás, není jednoduché najít někoho, kdo by nám uměl diáře perforovat a kompletovat ve velkém. Jdeme tedy cestou domácí výroby. Jednotlivé komponenty si perforujeme samy a diáře si následně z jednotlivých komponentů kompletujeme ručně. V článku Náš příběh se o výrobě diářů dozvíte víc :)